نگارش توصیه نامه (Recommendation Letter) - ترجمه کده
امتیاز بدهید

نگارش توصیه نامه (Recommendation Letter)

عصر حاضر دارای ویژگی ها و مقتضیات خاصی میباشد و چگونگی معرفی و شناساندن خود به جامعه و مخاطبین اهمیت بسیار ویژه ای دارد و معرفی صحیح خصوصیات تحصیلی،حرفه ای، وجوه تمایز و برتری های شخصی میتواند سرنوشت یک فرد را تغییر دهد و او را در مسیر پیمودن پله های موفقیت به صورت چشمگیری یاری نماید. با توجه به شرایط فعلی بازار کار و همچنین چگونگی فرآیند پذیرش دانشجویان در دانشگاه معتبر خارجی،اهمیت ارائه توصیه نامه بیش از پیش نمایان شده است و در صورتی که دو جوینده شغل و یا دو متقاضی اخذ پذیرش از یک دانشگاه خاص از نظر سایر شرایط و ویژگی ها در شرایط مشابه و برابری قرار داشته باشند ارائه یک توصیه نامه متمایز(توصیه نامه با عناوینی نظیر Recommendation letter و یا Reference letter شناخته میشود)میتواند به دست آوردن جایگاه مذکور را تضمین نماید.

 

 

 

نویسندگان توصیه نامه و مخاطبین توصیه نامه:
معمولا نویسندگان توصیه نامه در دو دسته اصلی قرار میگیرند:اساتید دانشگاه،کارفرمایان.بر همین اساس مخاطبین توصیه نامه نیز دو گروه اصلی میباشند:دانشگاه های خارجی(هیئت تصمیم گیری که از میان متقاضیان تحصیل وظیفه برگزیدن دانشجویان ممتاز را بر عهده دارند) و کارفرمایان.

 

 

تعداد مطلوب توصیه نامه و نحوه ارسال به مرجع مورد نظر:
بر اساس کشورهای مختلف(کشورهای اروپایی،آمریکا،کانادا)تعداد مطلوب توصیه نامه 2 تا 4 عدد میباشد.
توصیه نامه را میتوان در دو قالب "کاغذی" و یا "الکترونیکی" به مقصد مورد نظر ارسال کرد.در صورتی که ورژن "کاغذی" را انتخاب فرمودید میبایست جهت برقراری ارتباط و تماس با "مرجع" اطلاعات کامل ایشان را درج نمایید و به جهت اینکه در فرآیند بررسی صحت توصیه نامه،"مرجع" شما با مشکل روبرو نشود حتما پرینتی از تمام فرم های تکمیل شده را در اختیار ایشان قرار دهید.در صورت انتخاب ورژن "الکترونیکی"،فرد متقاضی میبایست در هنگام ثبت و ارسال توصیه نامه آدرس ایمیل و شماره تماس "مرجع" را قید نماید؛پس از آن دانشگاه و یا شرکت مورد نظر با "مرجع" ارتباط برقرار خواهد کرد و صحت نگارش توصیه نامه توسط ایشان و صحیح بودن اطلاعات ارائه شده در توصیه نامه را بررسی خواهد نمود.
نکته 1:در صورتی که این گزینه به شما داده شده باشد که روش ارسال توصیه نامه را انتخاب نمایید،مجموعه "ترجمه کده" بر اساس تجربه و سوابق پیشین "ارسال الکترونیکی" را توصیه مینماید.
نکته 2:در صورتی که "مرجع" شما دارای چندین آدرس ایمیل و یا شماره تماس باشد ترجیحا آدرس ایمیل و شماره تماس دانشگاهی و کاری ایشان را درج نمایید زیرا آدرس ایمیل های "گوگل"،"یاهو"، "هاتمیل" و ... از اعتبار کافی برخوردار نمیباشند و شما به واسطه استفاده از آدرس ایمیل و شماره تماس دانشگاهی و کاری میتوانید به نوعی اعتبار "مرجع" خود را ارتقا بخشید.

 

 

تعداد لغات توصیه نامه(Recommendation Letter):
با توجه به مقتضیات مقصد مورد نظر معمولا تعداد لغات توصیه نامه بین 300 تا 750 لغت متغیر میباشد. نکته اصلی این است که تعداد لغات توصیه نامه اهمیت چندانی ندارد و طولانی و یا کوتاه بودن توصیه نامه دال بر ممتاز بودن توصیه نامه نیست؛نکته کلیدی کیفیت اطلاعات ارائه شده در رابطه با شخص مورد نظر میباشد و "مرجع" میبایست در قالب توصیه نامه به هیئت تصمیم گیری القاء نماید که فرد مذکور از نظر ویژگی های شخصیتی،ویژگی های تحصیلی،پژوهشی و ... نسبت به سایر متقاضیان متمایز و برتر میباشد.

 

 

انتخاب "مرجع" مناسب جهت نگارش توصیه نامه:
نحوه عملکرد هیئت تصمیم گیری بدین گونه است که تمام مدارک ارائه شده از جانب متقاضی را در قالبی یکپارچه بررسی میکنند و همبستگی و مرتبط بودن مدارک نقش قابل توجهی را در دادن پذیرش به فرد مورد نظر بازی میکند.بنابراین در صورتی که مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد خود را در گرایشی خاص اخذ نموده اید و تمایل دارید دوره آتی(دوره ای که قصد اخذ پذیرش در آن را دارید)را نیز در همان گرایش دنبال نمایید،سعی کنید در هنگام تهیه CV،نگارش SOP(بیانیه هدف)،نگارش توصیه نامه و .... ویژگی های تحصیلی،پژوهشی و شخصیتی خود را که مرتبط با آن گرایش است را برجسته نمایید.بر همین اساس بهترین گزینه ها جهت نگارش توصیه نامه های شما اساتیدی میباشند که در رشته و گرایش مورد نظر شناخته شده هستند و دارای سوابق حرفه ای و پژوهشی درخشانی میباشند.

در هنگام انتخاب "مرجع" جهت نگارش توصیه نامه میبایست موارد دیگری را نیز مدنظر قرار دهید."مرجع" میبایست از نظر ویژگی های تحصیلی و پژوهشی شناخت خوبی نسبت به شما داشته باشد.تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته و بتواند در هنگام نگارش توصیه نامه بارز ترین و متمایز ترین خصوصیات شما را به شکل مناسبی برجسته نماید.اگر "مرجع" انتخابی پیش از این نیز سابقه نگارش توصیه نامه برای سایر دانشجویان را داشته باشد با ساختار توصیه نامه،نحوه نگارش و استعلام های احتمالی آشنایی بیشتری دارد و میتواند شما را در این زمینه بهتر یاری نماید.ترجیحا اساتیدی را انتخاب نمایید که بیشترین واحد های درسی مرتبط با گرایش مورد تقاضا را با ایشان پاس کرده اید و یا در گذشته و یا حال رابطه کاری داشته اید و پژوهش هایی را با همکاری ایشان انجام داده اید.استاد راهنما و استاد مشاور پایان نامه های دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد میتوانند بهترین گزینه های احتمالی باشند.در صورتی که بتوانید "مرجعی" را بیابید که با اساتید و یا دپارتمان دانشگاه مقصد روابط کاری و یا سابقه همکاری داشته باشد توصیه نامه ارائه شده میتواند تاثیرگذاری بیشتری بر روی هیئت تصمیم گیری داشته باشد.

پس از اینکه تمامی موارد فوق را در هنگام انتخاب "مرجع" مد نظر قرار دادید باید با "مرجع" انتخابی صحبت کنید و جویا شوید که نظر ایشان نسبت به شما چیست و آیا نظر مثبتی به شما دارند یا خیر؟! آیا جهت انجام فرآیند نگارش و ارسال توصیه نامه زمان کافی در اختیار دارند؟! از ایشان بپرسید که آیا شما را در این زمینه یاری میکنند و آیا حاضر هستند نگارش توصیه نامه شما را به عهده بگیرند و مکاتبات لازم را با دانشگاه مقصد انجام دهند؟! پاسخ این سوالات میتواند شما را در انتخاب بهترین گزینه های احتمالی جهت نگارش توصیه نامه یاری نماید.

 

 

اجزای توصیه نامه(Recommendation Letter):
در اکثر موارد توصیه نامه شامل دو بخش میباشد:
بخش اول؛در ابتدا از "مرجع" خواسته میشود که فرمی را تکمیل نمایند که در فرم مذکور اطلاعات مربوط به "مرجع" قید میگردد و همچنین از ایشان خواسته میشود که در رابطه با شخصی که توصیه نامه برای ایشان نگارش شده است ارزیابی مختصری را ارائه نمایند.
بخش دوم؛بخش دوم شامل ثبت توصیه نامه ای میباشد که "مرجع" در رابطه با شخص مورد نظر نگاشته است که در این بخش از توصیه نامه میبایست مواردی نظیر نحوه آشنایی "مرجع" با شخص مورد نظر،ویژگی های تحصیلی و پژوهشی،ویژگی های شخصیتی و ... قید گردد.

 

  

انواع خدمات توصیه نامه(Recommendation Letter):
- نگارش توصیه نامه(Recommendation Letter):این نوع خدمت ویژه کاربران گرامی ای میباشد که تمایل دارند نگارش توصیه نامه ایشان به صورت کامل و صفر تا صد توسط کارشناسان واحد بین الملل مجموعه "ترجمه کده" انجام شود.
- ویرایش و بهینه سازی توصیه نامه(Recommendation Letter):این نوع خدمت ویژه کاربران گرامی ای میباشد که پیش از این اقدام به نگارش توصیه نامه نموده اند و اکنون تمایل دارند که کارشناسان مجموعه "ترجمه کده" بر اساس اطلاعات تحصیلی،پژوهشی،ویژگیهای شخصیتی،تجارب حرفه ای و زمینه های شغلی کاربر محترم،توصیه نامه ایشان را بررسی نموده و نسبت به ویرایش،بهینه سازی و متمایز کردن توصیه نامه نگاشته شده اقدام نمایند.
- ارائه مشاوره در زمینه نگارش توصیه نامه(Recommendation Letter):این نوع خدمت ویژه کاربران گرامی ای میباشد که تمایل دارند در رابطه با نحوه نگارش توصیه نامه،محتوای توصیه نامه،بخش های مختلف توصیه نامه،بهینه سازی توصیه نامه و ... با کارشناسان واحد بین الملل مجموعه "ترجمه کده" مشورت نموده و سپس خود(کاربر محترم)اقدام به نگارش توصیه نامه نمایند.

 

  

فرآیند ثبت سفارش و نگارش توصیه نامه(Recommendation Letter):
- کاربر گرامی وارد پنل کاربری خود میشود و از منوی "ثبت سفارش خدمات"، سفارش "نگارش توصیه نامه" را ثبت مینماید.
- کارشناسان مجموعه "ترجمه کده" سفارش و نوع درخواست ایشان را بررسی نموده و فاکتور سفارش را صادر میکنند.(صدور فاکتور از طریق ایمیل و اس ام اس به اطلاع کاربر گرامی میرسد)
- کاربر محترم وارد پنل کاربری خود شده و از طریق منوی "پیگیری سفارش های خدمات" فاکتور سفارش را مشاهده نموده و در صورت تمایل از طریق منوی "تکمیل سفارش" که در پایین فاکتور قرار دارد به درگاه بانک ملت متصل شده و زحمت پرداخت هزینه سفارش را میکشند.
- پس از تکمیل سفارش،کارشناسان واحد بین الملل مجموعه "ترجمه کده" فرم اولیه نگارش توصیه نامه(Recommendation Letter) را به کاربر گرامی ایمیل میکنند و ایشان فرم را تکمیل نموده و به واحد مذکور ارسال مینمایند.
- در صورتی که درخواست کاربر محترم تهیه و نگارش توصیه نامه(Recommendation Letter) به زبان فارسی باشد پیش نویس نسخه فارسی توصیه نامه ایشان توسط کارشناس منتخب مجموعه "ترجمه کده" تهیه میگردد و سپس به کمک کاربر گرامی ارتقا و بهینه سازی توصیه نامه اجرا میشود.
- در صورتی که درخواست کاربر محترم تهیه و نگارش توصیه نامه(Recommendation Letter) به زبان انگلیسی باشد،ابتدا پیش نویس نسخه فارسی توصیه نامه ایشان توسط کارشناس منتخب مجموعه "ترجمه کده" تهیه میگردد و سپس به کمک کاربر گرامی ارتقا و بهینه سازی توصیه نامه اجرا میشود و پس از تکمیل این بخش از فرآیند،نسخه انگلیسی توصیه نامه نگاشته میشود.
- توصیه نامه(Recommendation Letter)منحصر بفرد،متمایز و شخصی سازی شده تقدیم کاربر گرامی میگردد.

 

 

Link: http://www.tarjomekade.com/page/نگارش-توصیه-نامه-(Recommendation-Letter)-38.html

ارتباط با ما

نام و نام خانوادگی *
پست الکترونیکی *
متن پیغام *
CAPTCHA Image تصویر جدید