تصویب درس عمومی انسان شناسی اسلامی - ترجمه کده
امتیاز بدهید

تصویب درس عمومی انسان شناسی اسلامی

تاریخ انتشار: 93/6/16

 

جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حداد عادل برگزار و برخی مصوبات این جلسه، اعلام شد.

در این جلسه اعلام شد بر اساس مصوبه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی، درس "انسان شناسی اسلامی" به عنوان یک درس عمومی در همه رشته‌های علوم انسانی تدریس شود.

همچنین در این جلسه که به ارائه گزارش کارگروه "معماری و شهرسازی" پیرامون سرفصل‌های دوره دکتری رشته "شهرسازی اسلامی" اختصاص داشت؛ مواردی مانند توجه به ابعاد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و مورد اشاره قرار گرفت.

حداد عادل در این نشست، طی سخنانی گفت: معماری و شهرسازی را به یک تعبیر می‌توان "لباس جامعه" دانست و همانگونه که فرهنگ فرد در پوشش او نمایش داده می‌شود، فرهنگ جامعه هم در معماری و شهرسازی جامعه نمایان می‌شود. شهرسازی اسلامی ایرانی، باید در یک شهر کوچک به عنوان نمونه و پایه ساخته شود تا اگر کسی خواست نمونه یک شهر "ایرانی اسلامی" را ببیند بتواند با دیدن این شهر به ابعاد شهر "اسلامی ایرانی" آگاهی پیدا کند.

لزوم رفاه حداکثری در شهر اسلامی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، ادامه داد: شهر اسلامی باید علاوه بر توجه به مؤلفه‌های اسلامی در زندگی شهری، مانند حفظ حریم خصوصی، محوریت مسجد و ... از حداکثر رفاه و کارآمدی هم برخوردار باشد. با توجه به گستردگی صنعت شهرسازی، باید ارتباط دانشگاه با این صنعت بیش از پیش تقویت شود.

وی افزود: هدف از تحول و ارتقای علوم انسانی، ایجاد تحول از طریق وارد کردن نگاه اسلام به این علوم است و جنبه‌های تخصصی علوم در این موضوع دستخوش تغییر نمی‌شود.

نیاز به الگو برای مدارس

حداد عادل ادامه داد: تحول و ارتقای علوم انسانی یک نمونه و تمرین برای تمدن سازی نوین اسلامی است. در برخی از ساختمان‌های مهم مانند ساختمان مدارس، هنوز فاقد یک الگوی منطبق با فرهنگ اسلامی ایرانی هستیم.

در پایان این نشست، اعضا به بیان نظرات خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است: توجه به مطالعه تطبیقی در موضوع معماری اسلامی ایرانی، لزوم بازنگری در فناوری‌های معماری و به روزرسانی آنها، استفاده بهینه از انرژی در ساخت و سازها و توجه جدی به این موضوع، توجه به تخصص‌های جدید در معماری و شهرسازی و لزوم گنجانیدن این تخصص‌ها در برنامه‌های درسی.

 

منبع: پرتال دانشگاهی

Link: http://www.tarjomekade.com/news/تصویب-درس-عمومی-انسان-شناسی-اسلامی--1.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
* این وب سایت هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.